Yangın Çıkış Kapıları 0232 344 0 440

Yangın çıkış kapıları insan hayatının güvenliği için her binada mutlaka bulunması gereken kapılardır. Yangın esnasında insanların rahatça kurtarılması için çok önemli bir konumda olan bu kapılar günümüzde hemen hemen her binada bulunmaktadır. Yangın insanların yaşamını kaybetmesine yol açabilecek seviyede olabilir veya insanın fiziksel özelliklerinde küçük veya büyük şekilde deformasyonlara sebebiyet verebilir. Bu yüzden çok büyük bir hızla müdahale edilmeli ve insanlar hızlı bir şekilde kurtarılmalıdır.

Okullarda ve herhangi bir resmi binada bulunabilecek olan yangın çıkış kapısı bir yangın merdiveni şeklinde olabilmektedir. Bu yangın merdiveni yangın esnasında birçok insanın hızlı bir şekilde tahliye edilmesine yani yangından kurtarılmasına ve yangını durdurmak için gelen itfaiye ekiplerinin yangına daha hızlı bir şekilde müdahale etmesine yardımcı olur. Yangın merdiveni yangın felaketinde kurtarıcı bir rol üstlenir. Bazı afetlerin öncesinde, afet esnasında veya sonrasında alınması hayatı kolaylaştıracağı için gerekli olan önlemler vardır, yangın çıkış kapısı da bunlardan biri olduğu için önemli bir konumdadır.

Bir evde, okulda veya bir şirkette yangın çıkması kimse tarafından istenen bir durum değildir. Fakat buna rağmen insan kontrolünde olmayan sebeplerden yangın çıkabilir. Herhangi bir insan kasıtlı bir şekilde veya istemeden bir yangına sebebiyet verebilir. Veya yangınlar elektrik kaçaklarından dolayı insan kontrolü altında olmadan da çıkabilir. Her ne şekilde olursa olsun bunlara önlemler alınmalıdır. Mesela insan kontrolü altında olmadan çıkan yangınlar konusunda alınabilecek önlemler de vardır. İnsan kontrolü altında olmayan bir yangın olarak elektrik kaçağı yangını gösterilebilir. Elektrik kaçaklarını kontrol ve tamir ettirmek bu konuda alınabilecek bir önlemdir. Herhangi bir yangından sonra insanların kurtulmasına yardımcı olacak bir diğer önlem ise yangın çıkış kapısı olabilir.